Vstupenky na Imuni Akademii nyní v prodeji! Více informací

Aktuálně nejste přihlášení. Přihlašte se nebo se registrujte zde.

Oddejte se pravidelnému sexu: vaše tělo i mysl vám poděkují

Sex není jen příjemnou zkušeností, ale do našeho života přináší také řadu zdravotních benefitů. Pokud si budete pravidelně dopřávat postelové hrátky, budete mít silnější imunitu, větší odolnost vůči stresu a také lepší fyzickou kondici.

Tím však seznam jeho výhod nekončí — může nás totiž efektivně chránit dokonce i proti závažnějším onemocněním.

Do dnešního článku jsme vybrali ty nejzajímavější benefity, které z pravidelného sexu přirozeně plynou. 

Jaké to jsou?

Snížené riziko vzniku srdečních onemocnění

Stejně jako tomu je v případě většiny druhů fyzických aktivit, i sex je zdravý pro naše srdce

Studie z roku 2015 naznačuje, že muži, kteří mají sex alespoň dvakrát týdně mají nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, do kterých se řadí i infarkt myokardu, než ti, kteří mají sex jednou měsíčně a méně.

S tím souvisí mimo jiné i fakt, že díky pravidelnému sexu se naše pohlavní hormony (testosteron a estrogen) drží v rovnováze. Pokud se totiž potýkáme s jejich nerovnováhou, může se u nás projevit řada nepříjemných nemocí jako například osteoporóza nebo již zmíněné srdeční komplikace.

Úleva od bolesti

Pokud jste se někdy setkali s výmluvou od vaší polovičky, že nemůže mít sex kvůli bolesti hlavy, zkuste podotknout, že právě tato aktivita by jí mohla pomoci bolest eliminovat.

Než abyste si dali ibalgin, zkuste raději orgasmus. Ten má totiž potenciál blokovat bolest díky produkci hormonu oxytocinu, a to jak u mužů, tak i u žen.

Vaginální stimulace dokonce může předcházet chronické bolesti zad a nohou a také menstruačním bolestem.

Pokud se navíc oddáváte intimním hrátkám s člověkem, do kterého jste zamilovaní, tento efekt se ještě násobí — bylo totiž dokázáno, že při pohledu na naši drahou polovičku se oxytocin uvolňuje také.

Přírodní antidepresivum

Všimli jste si někdy, že se po sexu cítíte klidněji a vyrovnaněji?

Tento jev má i vědecké vysvětlení — sex totiž uvolňuje od příznaků stresu, úzkosti a deprese díky stimulaci produkce hormonu endorfinu, který s pocity radosti přímo souvisí.

Jedna skotská studie dokázala, že díky sexu se chráníme proti náhlému vzestupu krevního tlaku při stresujících událostech. Tohoto efektu si můžeme všímat několik hodin až dní po sexu, pokud se mu však věnujeme pravidelně, můžete počítat s vyšší emocionální odolností v dlouhodobém měřítku.

Zlepšení kvality spánku

Orgasmus je složitý proces, který spouští řadu fyziologických i psychologických změn. Už jsme si nastínili, že má také na svědomí zvýšenou produkci celé řady hormonů — jeden zásadní jsme však ještě nezmínili, a to prolaktin.

Díky němu cítíme příjemnou únavu a vyčerpání. Nedivte se tedy, až po vydařené sexuální aktivitě s vaším partnerem usnete.

A funguje to i naopak — díky dobrému spánku se zvyšuje naše chuť na sex. V rámci jedné studie z roku 2015 bylo dokázáno, že u žen, které si dopřávají vydatný spánek, dochází k lepšímu prokrvení intimních partií, což přirozeně posiluje jejich libido.

Spánek je naprostým základem pro zdravý život, dnešní doba jeho kvalitě však bohužel moc nenahrává. Sex je skvělým prostředkem, jak se uvolnit, padnout do hlubokého spánku a probudit se se spoustou energie.

Posílení imunitního systému

Sexuálně aktivní lidé jsou méně náchylní k virovým i bakteriálním onemocněním.

Pravidelnými postelovými hrátkami totiž budete posilovat funkci svého imunitního systému. Pro jeho optimální posilování mějte na vědomí, že je potřeba mít sex alespoň dvakrát týdně.

Pokud však vaše zdraví chcete vzít do hrsti, sex vám v tom sice výrazně pomůže, jedná se však pouze o jeden střípek z celkové mozaiky.

Je potřeba myslet také na vyvážený jídelníček, fyzickou aktivitu a vydatný spánek. S imunitou a chutí na sex i vaší intimní výkonností vám také mohou pomoci určité bylinky. V případě mužů se zde bavíme o kotvičníku zemním, maca kořenu nebo guaraně, zatímco v případě žen doporučujeme pravidelnou konzumaci pískavice řeckého sena nebo třeba anděliky čínské.